دامنه ir یا com

خرید دامنه ir - خرید دامنه com - خرید دامنه - انتقال دامنه

هر سایت دارای نام منحصر بفردی است که به عنوان آدرس آن سایت شناخته میشود و از سه جز  تشکیل شده است که با نقطه از یکدیگر جدا میشوند.قسمت اول ماهیت سایت است که با www  مشخص میشود.در قسمت دوم نام سایت است که هرچیزی میتواند باشد و قسمت سوم با یک نام که بشکل اختصاری آمده و ماهیت کاری سایت را نشان میدهد.برخی از دامنه ها با پسوند موضوعی دامین ،برخی با پسوند کشوری و برخی نیز بصورت ترکیبی از هر دو این موارد ثبت میگردند.بعنوان مثال :

 • .com : یکی از معروفترین پسوندها برای ثبت دامین است که مخفف کلمه Comercial به معنی تجاری استاین دامین یک دامین عام است زیرا به دلیل فراگیری این پسوند بسیاری از سایت هایی که در زمینه تجاری نیز فعالیت ندارند نیز با این پسوند به ثبت میرسند.
 • .ir : این پسوند مختص کشور ایران است و تنها برای افرادی که مقیم این کشور هستند و شماره ملی دارند امکان به ثبت رسیدن را دارد.همچنین این پسوند توسط ir ثبت میشود.
 • .co :پسوندی برای سازمان ها و شرکت های غیر دولتی است.
 • .org : مخفف کلمه Organization است که به معنی سازمان ها و موسساتی است که اکثرا فعالیت غیر تحاری دارند.
 • .gov اختصار واژه Government به معني دولت است و به نهادهای دولتی مربوط است.

از دیگر دامنه ها میتوان به net,int,biz,web,edu,net, و … اشاره نمود که بررسی آنها در موضوع این مقاله نیست.

اما اکثر کاربران ایرانی برای ثبت دامین تجاری خود به یک پسوند .com و یا  .ir نیاز دارند.ولی سوالی که اکثر آنها میپرسند این است که کدام یک از این دامنه ها مناسب ایشان است و مزایا و معایب آنها چیست؟در این مقاله قصد مقایسه و بررسی دو نوع دامین را با پسوند .com/.ir را داریم.

نکته: میتوانید برای سایت خود هر دو پسوند را ثبت نمایید بعنوان مثال : saminco.com / samincom.ir  اما باید مراقب باشید که کدام یک را بعنوان سایت رسمی خود انتخاب مینمایید و همه جا باید آن را معرفی نمایید.در غیر اینصورت سازمانی نامنظم در ذهن مخاطب به نظر خواهید رسید.

یکی از مهمترین تفاوت هایی که این دو دامنه با یکدیگر دارند نوع مخاطبین آنها هستند.گوگل همواره سعی دارد در زمان جستجوی یک کاربر برای کلمه ای خاص ،نزدیکترین انتخاب را برای وی نمایش دهد.به عنوان مثال در صورتیکه فردی در تهران به دنبال یک ـموشگاه کامپیوتر میگردد ،نخست لیستی از آموزشگاه های اطرافش را به وی نشان خواهد داد.همینطور در صورتیکه شخصی در نیویورک بدنبال آموزشگاه باشد نیز ،آموزشگاه های اطراف وی به او نمایش داده خواهند شد.بدین منظور در گوگل ایزاری بنام  web aster tools وجود دارد که به مدیران وبسایت ها این امکان را میدهد که موقعیت مکانی خود را انتخاب نمایند.در مورد دامنه های ملی نظیر .ir این بخش توسط گوگل بصورن خودکار تنظیم خواهد شد.بنابراین و با توجه به مواردی که گفته شد در ورتیکه دانه شما با پسوند .com ثبت شده باشد ،نمیتوان برای آن محدوده جغرافیایی دقیقی تعیین نمود بنابراین در زمان جستجو این دامنه ها در از نظر رتبه نسبت به دامنه های .ir در رتبه مناسبی قرار نخواهند گرفت.پس در صورتیکه مشتری هدف شما در ایران است بهتر است دامنه با پسوند .ir را برای خود انتخاب نمایید.

و اما

مزایای دامنه com 

 • با وجود تحریم هایی که برخی کشور ها هستند ،در صورتیکه از این دامنه استفاده نمایید به نوعی تحریم ها را دور زده اید زیرا گوگل به آن به چسم یک دامین جهانی نگاه میکند.به عنوان مثال شما میتوانید با پسوند .com در گوگل تبلیغات انجام دهید در صورتیکه اگر پسوند شما .ir باشد به دلیل تحریم های بین المللی علیه ایران این کار عملا شدنی نیست.البته این نکته را در نظر داشته باشید که تبلیغ در گوگل از در داخل کشور ایران فیلتر است و در خارج از ایران نیز تحریم.
 • در صورت ثبت دامنه با این پسوند ،فعالیت شما به شکل یک تجارت جهانی شناخته خواهد شد.
 • تمامی شرکت های ارائه دهنده ssl برای این پسوند گواهینامه ssl میدهند که با قیمت بسیار نازلی قابل دسترسی است.

مزایای دامنه ir 

 • این پسوند نسبت به دامنه .com از هزینه پایینتری برخوردار است .پسوند .ir با قیمتی کمتر از ده هزار تومان عرضه در حالیکه پسوند .com قیمتی بیش از 100 هزار تومان دارد.البته با توجه به اینکه این مبلغ برای اجاره یک سال دامین است ، نباید قیمت آن را برای انتخاب نام یک دامین موضوع مهمی در نظر گرفت و از سایر موارد چشم پوشی نمود.
 • با توجه به اینکه دامنه .com جهانی است پس انواع نام ها با سرعت بیشتری خریداری میشوند و در صورتیکه پسوند .ir را انتخاب نمایید ،شانس بیشتری برای ثبت نام مورد نظر خود خواهید داشت.
 • بطور کلی به دلیل روند قانونی ثبت یک دامنه .ir امکان وقوع جرم در این نوع از سایت ها بسیار کمتر است.زیرا برای ثبت یک دامنه ir نیازبه ثبت مشخصات ملی فرد د سامانه ir است.
 • در صورتیکه نیاز به تبلیغ در صدا وسیما دارید ،باید نام سایت شما با پسوند .ir به ثبت رسیده باشد.

معایب دامنه com 

 • قیمت بالای ان نسبت به .ir که همانگونه که در بالا نیز ذکر شد نباید بر سایر موارد تاثیر بگذارد.
 • قابلیت پیگیری جرم در این سایت ها بسیار سخت تر از سایت های .ir است.زیرا در سایت های .ir تمامی مشخصات فرد مالک سایت ثبت خواهد شد.اما در سایت های .com قابلیت پیگیری قضایی به سختی امکان پذیر است زیرا فرد مالک هویت معلومی ندارد.
 • نام های کمتری به دلیل ثبت جهانی قابل دسترس هستند.
 • عدم توانیی تبلیغ در رسانه های ملی نظیر تلویزیون.
 • در صورتیکه سایت شما مربوط به کشور ایران باشد و با پسوند .com ثبت شده باشد ،سئوی سخت تری خواهد داشت اما این کار با تنظیم کشور هدف به عنوان ایران و در google webmaster به راحتی قابل تنظیم است.

معایب دامنه ir 

 • در صورتیکه تجارت شما جهانی است و با افرادی در خارج از کشور داد و ستد دارید بهتر است از این دامنه استفاده ننمایید زیرا وجه جهانی ندارد و نزد مشتریان شما ناشناخته خواهد بود.
 • عدم توانایی برای تبلیغ در گوگل بخاطر تحریم های خارجی و فیلترهای داخلی.
 • علاوه بر مورد فوق ،برخی از سرویس ها برای دامنه های .ir به دلیل تحریم ها قابل دسترسی نمیباشند.
 • مشکل در خرید ssl (پروتکل امن) ،بدین معنی که برای خرید این گواهینامه باید هزینه بیشتری را پرداخت نمود.علاوه بر این به دلیل اینکه شرکت های بسیار کمی این گواهینامه را ارائه میدهند ،لذا قدرت انتخاب شما بسیار محدد خواهد بود.

هاست وردپرس 

هاست لینوکس

هاست ویندوز

هاست رایگان 

ثبت دامنه

انتقال دامنه

تمدید دامنه

راهنمای انتخاب نام مناسب دامنه